top of page

Hakaret suçu olduğu iddia edilen paylaşımlarım. Üçüne de cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldı:

1) https://youtu.be/77TY2Ctyc4U

2) Bu listenin dördüncü maddesi: https://efeaydal.medium.com/a%C3%A7%C4%B1lan-su%C3%A7-duyurular%C4%B1-tam-liste-26fb25a68348

3) https://twitter.com/conmech/status/1277574513602019328?lang=en

Olayı bilmeyenler için: Daha önce 2. maddedeki olaydan dolayı takipsizlik, 3. maddedeki olaydan dolayı da beraat almıştım. Ancak yaşadığım bu davaları anlattığım bu paylaşımlar yüzünden bana tekrar dava açıldı ve bu sefer suçlu bulundum.

Hala anlayamayanlar için örnek vereyim:

Ahmet isminde bir tanıdığınız ile ilgili eleştirel bir video çekiyorsunuz. O videoyu başkası, başlığını "Şerefsiz Ahmet" olarak değiştirip kanalına yüklüyor. Bu sebepten dolayı siz karakola çağrılıyorsunuz. O videoyu o başlıkla yükleyenin siz olmadığı anlaşılınca takipsizlik alıyorsunuz. 

Olaydan 5 sene sonra: "Benim çektiğim bir videoyu başkası Ş.... Ahmet olarak yüklemiş, bu yüzden karakola çağrıldım ama takipsizlik aldım" diye bir paylaşım yapıyorsunuz. (Şerefsiz kelimesini sansürleyerek). Bunu yazdığınız için hakaretten tekrar dava açılıyor ve bu sefer suçlu bulunuyorsunuz.

Örnek 2:

Podcastinizde "Ahmet zamanında Fethullahla kanki değil miydi" diyorsunuz. Bunu dediğiniz için dava açılıyor ama bu hakaret olarak değil siyasi eleştiri olarak kabul edildiği için beraat alıyorsunuz.

Bu beraat kararından önce Twitter'da "Ahmet zamanında Fethullahla kanki değil miydi dediğim için duruşmam var" diyorsunuz. Bu paylaşmınızdan dolayı tekrar dava açılıyor, bu sefer suçlu bulunuyorsunuz.

Örnek 3:

Kim olduğu belirsiz birinin taklidini yapıyorsunuz. Bu taklidin içinde hakaret kelimeleri bulunmuyor ama: "liderlerini çok fazla seven bazı kişiler bu tür videoları gördüğü zaman kutuplaşma artar, insanlar birbirini öldürür" denerek cezalandırılmanız isteniyor. "Bu hareketi yapma yoksa insanlar tahrik olur" mantalitesinin nereye varacağını tahmin edebilirsiniz.

Ben bütün bunları söylediğim için bana bir kez daha zincirleme suçtan dava açılırsa kesinlikle şaşırmam. Bunu hem yapıyorlar, hem de bunu insanlara söylemenizi bile istemiyorlar.

bottom of page