"BEYAZ HAP" FİLMİ

     Sonunda ilk uzun metraj filmimiz olan "Beyaz Hap"ın çekimlerine başladık. Daha önce bahsetmiş olduğum "Kırmızı Hap 5"in konusunu genişletip uzun metraj yapmaya karar verdim ve filmin adını şimdilik "Beyaz Hap" olarak belirledim. Hayır, belgesel gibi bir anlatıcının olduğu formatta değil, normal film formatında olacak.

     Filmi açık kaynak olarak üretiyoruz. Daha önce "açık kaynak yazılım" duymuşsunuzdur ama bu şekilde film çeken oldu mu bilmiyorum. Filmde ilerleyişimizi görmeniz için sahne çektikçe Youtube'a yükleyeceğiz. Tabi bu sahneler film hakkında kilit bilgi verip filmin keyfini azaltmak yerine seyiciyi meraklandıracak şekilde olacak. Özellikle, seyircinin bu sahnelerin nasıl bir araya gelip film oluşturacağını tahmin etmeye çalışmasını amaçlıyorum.

AÇIK KAYNAK FİLM NEDİR

     Açık kaynak film, herkesin elindeki imkanıyla destek olarak ortaya çıkacak filmdir. Filmin her sahnesi için mekan ve oyuncu ayarlanır, ekipman, kostüm, prop bulunur ya da üretilir. Bunlar benim ve filme katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar tarafından yapılır. Sahne çekildikten sonra da filmin masraflarına sponsor olmak isteyenler sponsorluk yollar, bu masraflar filmde görev alan ekibe dağıtılır, geri kalanı da bir sonraki sahne için harcanır. Para almak istemeyen ekip üyeleri de yine filmin sonuna "sponsor" olarak yazılır.

FİLMİN KONUSU NE?

    Burada spoiler vermeyeceğim tabi ama film özetle diğer Kırmızı Hap'lar gibi komik unsurları olan ciddi bir film olacak. İşlenecek konulardan bazıları: sosyal medyadan ünlü olmaya çalışmanın diğer yüzü, bazı doktorların şeker gibi dağıttığı "mutluluk hapları" ve bu durumun iç yüzü, oyun bağımlılığı, annelerin çocuk bakmaya üşendiği için küçük çocukların önüne koyduğu telefonlar ve bunun tehlikeleri.

   

NEDEN DESTEK OLAYIM Kİ?

     Çünkü sen de en ucuzundan en pahalısına, en popülistinden en festivalcisine Türkiye'de çekilen filmlerin bayağılığından bıktın. Türklerin de ilginç konusu olan korku, komedi, bilim kurgu, aksiyon çektiğini görmek istiyorsun. Ben de istiyorum. İşin en zor kısmı olan yazarlık konusunda iyi olduğumu düşünüyorum. Geri kalan her şey için benim gibi düşünen arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

     İlk etapta hem para biriktirmek hem de tecrübe edinmek için "money shot" denilen daha yüksek prodüksiyon ve tecrübe isteyen sahneleri sona bıraktım. 

     Bunların arasında neler var:

     * Ambulansa bindirilen hasta ve onu başka bi araçla takip eden kamera

     * Yağmur altında kavga

     * Sokakta kovalama sahnesi

     * Hastane sahnesi

     * Gece kulübü sahnesi

     * Araba sahneleri

NASIL DESTEK OLABİLİRİM?

     * Çekim masraflarına (ekip elemanları, prop üretimi, kostüm üretimi, gerekirse mekan kiralama, araç kiralama vs) maddi olarak katkıda bulunup filmin sonunda sponsor olarak yazılabilirsin. Bunun için conmech81@gmail.com adresine mail atarak bilgi alabilirsin.

     * İzmir'de çekim için uygun herhangi bir mekanın varsa (kafe, gece kulübü, ofis, çay bahçesi vs) bununla destek olabilirsin. Daha spesifik mekan/prop ihtiyaçlarımızı facebook.com/efeaydalfan ve instagram.com/efe_aydal adreslerinde duyuruyoruz.

     * Bazen spesifik bir tipte oyuncu ya da bir sahne için figüran lazım olabiliyor. Onları da yine Facebook ve Instagram'dan duyuruyoruz.

PATREON ÜYELERİ DE FİLME SPONSOR YAZILACAK MI?

Toplamda en yüksek olan bir grup yazılacak. Sınırı henüz belirlemedim.

     Umarım ilk film denememiz iyi olur. Kafamdaki diğer fikirlere göre daha düşük prodüksiyonlu, başlangıç seviyesinde olan bu filmden alacağımız sonuç devam edip etmeyeceğimizi belirleyecek.

     Ancak bütçe olarak gelişirsek, daha yüksek bütçeli olacak filmlerde "Açık Kaynak Film" yöntemi ile devam etmeyi düşünmüyorum. Evet, masrafı daha düşük oluyor ama normal filme göre aşırı uzun sürüyor. Ve oyuncuları bire bir tanımıyorsanız aynı oyuncuyu aylarca ara ara çekime çağırmak çok zor.

     Sahneler çekildikçe Youtube ve bu sayfaya eklenecek (spoiler verecek kısımlar hariç tabi). Böylece "bu adamlar film çekecekti ne durumdalar" diye merak edenler de ilerlememizi görmüş olacaklar.