top of page

"BEYAZ HAP" FİLMİ

     Film çekimlerimiz sonunda tamamlandı. Kurgunun bitmesi ve yayınlama hedefim yılbaşı civarı. Ancak yetişmesi için kaliteden ödün vermeyeceğim. Gerekirse uzatırız. Filmin sonunda "SPONSOR", "DESTEK OLAN SEYİRCİ" vs olarak adınızı yazılmasını istiyorsanız BURADAN ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

     NEDEN SPONSOR OLAYIM Kİ?

     Kısa cevap: Bir sonraki projemiz için.

     "Türkiye'de neden bizi tatmin edecek filmler çekilmiyor" sorusunun cevabını aradığımda şu sonuca vardım. Festivallere ya da gişeye oynamayan, bizim gibilerin tatmin olacağı türden, gerçek anlamda orijinal filmler çekmek istiyorsak, en azından kendimizi kanıtlayana kadar kendi ekibimiz ve kendi paramızın olması gerekiyor. Beyaz Hap filmindeki set ekibinin neredeyse tamamı benim seyircilerimden oluşuyor. Sette yapmaları gerekenleri onlara ben öğretiyorum ve böylece bağımsız bir film setimiz olmuş oluyor. Oyuncularsa arkadaşlarım ve amatör tiyatro oyuncusu arkadaşlardan oluşuyor. Onlara da yine tek tek kamera önü oyunculuğunu öğretip nasıl oynayacaklarını gösteriyorum. Sinematografi, sanat yönetimi, ışık, kurgu da bana ait. Gece kulübünde gördüğünüz tabelalardan, doktorun arkasındaki tablolara, avukatın diplomasına, yüzlerdeki kan makyajına, ilaç kutusunun dizaynına kadar ben yaptım. Filmin çekiminin bu kadar uzun sürmesinin sebeplerinden biri de bu oldu.

     "BEYAZ HAP" FİLMİNİN KONUSU NE?

     Film birbiriyle bağlantılı üç karakterin trajikomik hikayesini anlatıyor. Birincisi her önüne gelene "mutluluk hapları" yazan bir doktorun bu yüzden başına gelen belalar. İkincisi, normalde içine kapanık olan, sosyal medyada dans videoları çekerek ünlü olma hayalleri kuran bir kız, üçüncüsü de internette oyun videoları çekerek zengin olan ünlülere özenen bir ergen. Anlatım lineer değil, ve bazı sürprizler içerecek ama zor anlaşılır bir anlatım olmayacak.

     İLERDE NE TÜR FİLMLER ÇEKMEK İSTİYORSUN?

     Kafamdaki filmlerin konularını açıkça söylemeyeceğim. Filmciliğe ilk başladığımda önüme şöyle bir yol haritası koymuştum. Önce kısa filmler çekerek kendimi geliştirmek, sonra bir uzun metrajla deneyim kazanmak, sonra daha profesyonel şekilde film çekmek. İlk iki basamağı geçtim. Bundan sonrası gelecek desteğe bağlı. 

     * Eğer hiç destek gelmezse / az gelirse: Bir antoloji filmi projem var. Birbiriyle bağlantılı 4 hikaye anlatılacak. Artık öğrenme aşamasını tamamladığım için daha hızlı çekilecek. 4 ayrı ufak film gibi olacağı için bütçeyi ona göre ayarlama şansım olacak. Filmlerin ana teması, medya tarafından çok iyi gösterilen ama içinde şeytani olan bazı karakterlerin hikayeleri olacak.

     * Eğer çok destek gelirse: Direkt uzun metraj projelerimden devam edebilirim. Tam olarak hangisi kesin karar vermedim ama genel olarak düşük prodüksiyondan yüksek prodüksiyona doğru gidip, yolda daha fazla tecrübe kazanmak istiyorum. 

     * Konuları söylemeden, bazı projelerim:

- Kanlı ama romantik bir film.

- Daha önce yapılmamış türde interaktif bir korku filmi.

- Konseptinin orijinalliğinden dolayı tutacağını düşündüğüm bir gerilim filmi (yani "Blair cadısı" ya da "Unfriended" gibi orijinal konsepti olan)

     Orta Prodüksiyon:

- Dövüş sporlarıyla ilgili bir komedi / aksiyon film serisi.

- İçinde jandarmaların olduğu bir korku/yaratık filmi (Hayır, "Baskın" gibi değil, hatta alakası yok.)

     Yüksek Prodüksiyon:

- Birkaç farklı çeşit "süper kahraman" filmi. Ve belki de bunların birleştiği bir sinematik evren.

- Uzun süredir planını yapmış olduğum robotlu R rated bilim kurgu filmi serisi.

- Ütopya olarak başlayıp distopyaya dönen bir dünya. Gelecekte ne gibi yenilikler olacağını öngörmeye çalıştığım ve bunun üzerinden ürettiğim korku/gerilim konusu.

- Dungeon Master'ken yazmış olduğum hikayelerin üzerine kuracağım fantastik filmler serisi.

     Notlarımda bunlardan kat kat daha fazla film fikri mevcut. Bunlar sadece belli başlı olanlar.

FİLM ANLAYIŞIN NASIL?

     Genel olarak bilim kurgu, korku, aksiyon filmlerini seviyorum. Bir film yazarken "şu tür" olsun diye düşünmüyorum. Hikaye neyi gerektiriyorsa onu yazıyorum. Dolayısıyla film konusu komik bir şekilde giderken bir anda sertleşebiliyor. Çünkü dünya da böyle. Türleri birbirinden ayırmamak evet gişe için uygun bir hareket değil ama gişe ya da para kaybetmek umrumda değil. Ayrıca bu düşünceyle uzun vadede yine de kazanacağımı düşünüyorum. Türkiye'nin seyircisi sanıldığı kadar sığ değil. Gerçek anlamda iyi bir bilim kurgu gelirse ona bile çoğu kişinin gideceğinden eminim. Bu gerçeği, bana gelen desteklerden biliyorum. Ülke olarak filmcilikte ilerleyememizin en büyük sorunu bence filmlerin iyi yazılmamış olması. Dikkat ederseniz en iyi denen filmler genelde gerçek hikayeden alıntı oluyor. Yapımcılar haklı olarak paralarını çıkarmak, mümkün olduğu kadar katlamak istiyor. Dolayısıyla kimse orijinal konseptlere yanaşmak istemiyor. Çünkü biliyorlar ki yüz bin liraya leş bir komedi çekseler de aynı para gelecek, bunun 10 katı para harcayıp bilim kurgu çekseler de aynı para gelecek. O yüzden, en azından belli bir noktaya gelene kardar kendi paramızı kendimiz toplamamız gerekiyor. 

     Maddi/manevi destek olmuş ve olacak olan herkese çok teşekkürler. Bana inanıp destek olmasaydınız bu film çekilemezdi. Amacım günün birinde çekeceğim yüksek prodüksiyon filmleri görmeniz ve "Evet, bu filmler bizim sayemizde oluyor. Hep birlikte başardık. Filmcilik adına ülkemizde fark yarattık" demeniz. Sizce bu hayal gerçekleşir mi?

bottom of page